Montsho, Makwala, Morton sparkle on Day Three-African Champs


Botswana’s World 400m champion Amantle Montsho won her third consecutive Africa Senior Championships title in Porto Novo on Friday (29 June)

Botswana’s Isaac Makwala achieved personal best twice enroute to qualify for the London Olympics in 400m

Ameachi Morton (right) clinched theb 400m hurdles gold medal in his maiden appearance in Nigerian colors

WORLD 400m champion Amantle Montsho improved her Botswana national record on Day Four at the African Senior Athletics Championships in Porto Novo Benin on Friday (29 June).
Montsho comfortably won in 49.54 seconds. She improved her record by 0.02 seconds. Nigerian Regina Grace (51.11) and Senegal’s Amy Mbacke Thiam (51.68 followed.
“If I had stronger competition I could have run faster. Nevertheless I am satisfied winning my third consecutive African title.
She has her sights on breaking the Africa record. Nigeria’s Fallilat Ogunkoya holds the record of 49.10 from her bronze medal effort at the 1996 Atlanta Olympics.
“It will be very hard to break that record. I will give my all and hope the record comes,” Montsho assured.
In the men’s version of the one lap race, Makwala dominated each round. He progressed from a personal best of 45.50 in the heats to 45.72 in the semi final, before winning the finals in personal best of 45.27.
“I have kept my promise that I would qualify for the London Olympics at these championships,” a delighted Makwala started. “Now I confident that a sub 45 seconds and new Botswana record is clear possible in London,” he declared.
Meanwhile making his debut in Nigerian colors Amechi Morton carried the day in the men’s 400m hurdles in 49.34. Senegal’s Mamadou Kasse Hanne (49.39) and Kenyan Bonifae Mucheru (49.45) followed.
This is Morton’s first international outing in Nigerian colors since switching his allegiance from the USA to Nigeria.
“I came with a mindset of winning the gold medal. Several incidences happened during the race things that happened during the race that cost me valuable time. Now I know I can hurdle much faster and better my 48.74 personals best at the Olympics,” says Morton.
RESULTS AFRICA SENIOR ATHLETICS CHAMPIONSHIPS PORTO NOVO BENIN DAY THREE SELECTED LEADING RESULTS
Note
Organisers failed to provide times for the in results of the men’s 20km Race Walk
Only those who completed their race in the final of their event are included.
PB denotes Personal Best
NR denotes National Record
AR denotes Africa Record
CH denotes Championships Record
DISQ denotes Disqualified
WL denotes the fastest time in the world this year
OQA denotes London Olympic A qualifying standard
OQB denotes London Olympic B qualifying standard
MEN
100m (-0.9)
1 Simon Magakwe (South Africa) 10.29; 2 Amr Ibrahim Mostafa Seoud (Egypt) 10.34; 3 Koffi Hua Wilfred Serge (Ivory Coast) 10.37; 4 Suwaibou Sanneh (Gambia) 10.39; 5 Lehata Mosito (Lesotho) 10.40; 5 Joseph Obina Metu (Nigeria) 10.40; 5 Egwero Ogho-Oghene (Nigeria) 10.47; 8 Stanley Azie
(Nigeria) 10.58
400m
1 Isaac Makwala (Botswana) 45.27 PB/NR/OQA; 2 Oscar Pistorius (South Africa) 45.52; 3 Willem de Beer (South Africa) 45.67 PB; 4 Mathhieu Gnanligo (J) (Benin) 48.82 PB/OQB; 5 Vincent Kiilu Mumo (Kenya) 46.13; 6 Abiola Onakoye (Nigeria) 47.21; 7 Ali Ngaimoko (Uganda) 46.78; 8 Salihu Isah (Nigeria) 46.98
800m
1 Taoifik Makhlofi (Algeria) 1:43.88 OQA; 2 Antony Chemut (Kenya) 1:44.53 OQA; 3 Andre Olivier (South Africa) 1:45.09 PB/OQA; 4 Cornelius Kiplagat (Kenya) 1:47.83; 5 Shiferaw Gende Wola (Ethiopia) 1:48.26; 6 Isaac Seokle (Botswana) 1:48.39; 7 Mamush Shireko Lencha (Y) (Ethiopia) 1:48.98; 8 Moussa Camara (Mali) 1:49.12
400m Hurdles
1Amechi Morton (Nigeria) 49.32; 2 Mamadou Kasse Hanne (Senegal) 49.39; 3 Boniface Mucheru (Kenya) 49.45; 4 Vincent Kiplangat Koskei (Kenya) 50.31; 5 Chirstopher Nge’tich (Kenya) 50.37; 6 Mohamed Sghaier (Tunisia) 50.46; 7 Kurt Couto (Mozambique) 1:09.53
3000m Steeplechase
1Abel Mutai (Kenya) 8:16.05; 2 Wilson Kipkemboi Maraba (Kenya) 8:16.96; 3 Benjamin Kiplagat (Uganda) 8:18.73; 4 Nahom Tariku Mesfin (Ethiopia) 8:202.23; 5 Tafese Jima Soboka (J) (Ethiopia) 8:26.33; 6 Habtamu Feyisa Jaleta (J) (Ethiopia) 8:29.03; 7 Ruben Ramolefi (South Africa) 8:8:29.53; 8 Jacob Araptany (Uganda) 8:48.12; 9 Tumelo Motlagale (South Africa) 9:06.11; 10 Malaba Tchendo (Togo) 9:13.35; 11 Mahomet Adam (J) (Benin) NR; 12 Harouna Garba (Nigeria) 9:46.28
10000m
1 Kenneth Kipkemoi (Kenya) 27.19.74 (CR); 2 Mark Kiptoo (Kenya) 27:20.77; 3 Lewis Mosito (Kenya) 27:22.54; 4 Tebalu Zawude Heyi (Ethiopia) 28:03.16; 5 Robert Kajuga (Rwanda) 28:03.24; 6 Olivier Irabaruta (Burundi) 28:17.77; 7 Vianney Ndiho (Burundi) 28:25.57; 8 Stephen Mokoka (South Africa) 28:49.14
20km Race Walk
1Hedi Taraaoui (Tunisia); 2 David Kimutai Rotich (Kenya); 2 Mohamed Ameur (Algeria); Marc Mundell (South Africa); 5 Chernet Aniso Mikoro (Ethiopia); 6 Misebo Gamo Minamo (Ethiopia)
Long Jump
1 Ndiss Kaba Badji (Senegal) 8.04 (+0.1); 2 Zarck Visser (South Africa) 7.98 (+1.7); 3 Ignisious Gaisah (Ghana) 7.73 (+0.2); 4 Clive Chafausipo (Zimbabwe) 7.68 (-0.8); 5 Stanley Mbagbeke (Nigeria) 7.65 (+1.0); 6 Elijah Kimutai (Kenya) 7.47 (+0.2); 7 Robert Martey (Ghana) 7.39 (+0.8); 8 Cherif Mamadou Dia (Mali) 7.35 (+0.5); 9 Alaeddine Behassine (Tunisia) 7.31 (+1.1); 10 Lingo Obanga Ojulu (Ethiopia) 7.26 (+1.7); 11 M. Fathallah Deifullah (Egypt) 7.21 (+1.7); 12 Ben Bande (Burkina Faso) 6.88 (+1.7)
Discus
1 Victor Hogan (South Africa) 61.80; 2 Yasser Fathy Ibrahim (Egypt) 59.61; 3 Russell Tucker (South Africa) 57.99; 4 Jlela Ali (Liberia) 55.84; 5 Donovan Snyman (South Africa) 54.95; 6 Jean Elvino Pierre (Mauritius) 54.55 NR; 7 Xavio Timtchou (Cameroon) 51.04; 8 Essohounamondom Tchalim (Togo) 46.06; 9 Romainio Houndeladji (Benin) 35.28; 10 Romuald Agbahoungba (Benin) 34.17
Shot Put
1 Burger Lambrecht (South Africa) 19.51; 2 Orazio Cremona (South Africa) 19.19; 3 Yasser Fatty Ibrahim (Egypt) 18.78; 4 Jaco Engelbrecht (South Africa) 17.91; 5 Franck Elembe Owaka (Congo Brazzville) 16.23; 6 Emmanuel Asante-Ofori (Ghana) 16.01; 7 Kenechukwu Ezeofor (Nigeria) 15.93; 8 Essohounanondom (Togo) 15.67; 9 Lucionni Mve (Gabon) 15.45; 10 Romainio Houndeladji (Benin) 13.89; 11 Timothee Lengani (Burkina Faso) 13.37
Decathlon
1 Kame Ali (Madagascar) 7,511 points; 2 Mourad Souissi (Algeria) 7,276; 3 Guillaime Thierry (Mauritius) 7,212; 4 Zavion Kotze (South Africa) 6,738; 5 Atsu Nyamadi (Ghana) 6,211
4x100m Relay
1 SOUTH AFRICA (Hannes Dryer, Simon Magakwe, Roscoe Engel, Thuso Mpuang) 39.26; 2 NIGERIA (Peter Emelieze, Joseph Obina Metu, Adetoyi Durutoye, Egwero Ogho-Oghene) 39.34; 3 GHANA (Emmanuel kubi Appiah, Timothy Abeyie, Ashhad Agyapong, Aliah Laryea-Akrong) 39.40; 4 IVORY COAST (France Kone, Wilfred Serge Koffi, Siapade Marius Loua, Ben Youssif Meite) 40.10; 5 CAMEROON (Jean Tarcicus Batambok, Francois Xavier, Pierre Paulk Bissek, Idriss Adam) 40.16; 6 BOTSWANA (Fanuel Kanosi, Obakeng Ngwigwa, mooketsi Magaga, Tiroyane Masaile) 40.42; BENIN (Josias Mevognon, Inoussa Kassim, Ernest Bamd Makou, Fiacre Brisso Bahorou) 40.86
WOMEN
100m (-0.8)
1 Ruddy Zang Milama (Gabon) 11.16; 2 Blessing Okagbare (Nigeria) 11.18; 3 Gloria Asunmu (Nigeria) 11.28; 4 Marie Josee Ta Lou (Ivory Coast 11.53; 5 Flings Owusu-Agyapong (Ghana) 11.75; 6 Janet Amphonsa (Ghana) 11.76; 7 Lorene Dorcas Bazolo (Congo Brazzaville) 11.86;
400m
1 Amantle Montsho (Botswana) 49.54; 2 Regina Grace (Nigeria) 51.11; 3 Amy Mbacke Thiam (Senegal) 51.68; 4 Bukola Dammy Abogunloko (J) (Nigeria) 51.78; 5 Tsholofelo Thipe (South Africa) 52.26; 7 Joyce Sakari (Kenya) 52:28; 7 Estie Wittstock (South Africa) 52.84
100m Hurdles (-0.2)
1Gnima Faye (Senegal) 13.36; 2 Amina Ferguen (Algeria) 13.56; 3 Uhunoma Osazuwa (Nigeria) 13.61; 4 Jessica Ohanaja (Nigeria) 13.63; 5 Rosa Rakotozafy (Madagascar 13.70; 6 Rosvitha Okou (Ivory Coast) 13.74; 7 Claudia Viljoen (South Africa) 13.74; Seun Adigun (Nigeria) DISQ
1500m
1 Rabab Arafi (Morocco) 4:05.80 CR; 2 Mary Kuria (Kenya) 4:06.22; 3 Margaret Wangare (Kenya) 4:06.50; 4 Feyne Gemeda Gudeto (Ethiopia) 4:08.29; 5 Janet Achola (Uganda) 4:12.55; 6 Gete Dukale Dima (Ethiopia) 4:13.15; 7 Amina Barsham Bakhit (Sudan) 4:19.51; 8 Leboganag Phalula (South Africa) 4:20.31; 9 Bentille Alassane (Benin) 4:53.25; Sandrine Kangue (Gabon) 5:04.83
5000m
1 Gladys Cherono (Kenya) 15:40.04 CR; 2 Veronica Nyaruai (Kenya) 15:40.65; 3 G. Gebreslase Teklezgi (Ethiopia) 15:53.34; 4 Alemitu Heroya Banata (Ehiopia) (Y) 15:55.36; 5 Shito Wudessa Osu (Ethiopia) 16:14.49; 6 Viola Chemos (Uganda) 16:16.21; 7 Abia Doki Atchade (Togo (J) 18:02.34; 8 Balkissa Abdoulaye Kirbo (Niger) 18:17.72
20km Race Walk
1 Grace Wanjiru (Kenya) 1:40:53; 2 Olfa Lafi (Tunisia) 1:46:17; 3 Aynalem Shefrawe Eshetu (Ethiopia) 1:49:45; 4 Askale benti Tiksa (Ethiopia) 1:56:01; 5 Adanech Ayele Mengistu Ethiopia) 2:04.45
Long Jump
1 Blessing Okagbare (Nigeria) 6.96 (+1.7) CR; 2 Janice Josephs (South Africa) 6.29 (+1.5); 3 Lynique Prinsloo (South Africa) 6.22 (+1.8); 4 Jamaa Chnaik (Morocco) 6.21 (+2.3: 5 Amadi Chinazom (Nigeria) 6.6.17 (0.0); 6 Enas Mansour (Egypt) 6.13 (+1.9); 7 Tamina Hjaji (Morocco) 6.00 (+1.7); 8 Sarah Ngongoa (Cameroon) 5.95 (+1.6); 9 Janet Boniface (Seychelles) 5.75 (+1.7); 10 Deborah Amoah (Ghana) 5.74 (+2.4); 11 Linda Simon (Ghana) 5.74 (+1.9)
High Jump
1Lissa Labichi (J) (Seychelles) 1.86 NR; 2 Anika Smit (South Africa) 1.86; 3 Rhiziane Siba (Morocco) 1.75; 4 Doreen Amata (Nigeria) 1.75; 5 Basant Ibrahim (Egypt) 1.75
Pole Vault
1 Syrinne Ebondo Balti (J) (Tunisia) 3.80; 2 Juanita Stander (South Africa) 3.50; 3 Dorra Mahfoudhi (J) (Tunisia) 3.40; 3 Jeannie van Dyk (South Africa) 3.40; 5 Fatoumata Gnacko (Senegal) 3.20; 5 Alima Sinaly Ouattara (Ivory Coast 3.20
Discus
1 Chinwe Okoro (Nigeria) 56.60; 2 Elizna Naude (South Africa) 55.88; 3 Kazai Suzane Kragbe (Ivory Coast) 54.56; 4 Elham El Sayed Wahaba (Egypt) 51.94; 5 Alifatou Djibril (Togo) 48.41; 6 Mamina Soura (Burkina Faso) 46.02; 7 MMarthe Ayangma (Cameroon) 43.57; 8 Malak Alsorry (Libya) 42.21; 9 M Gebreegiziabher Tsadik (Ethiopia) 39.17; 10 Auriole Dongmo (Cameroon) 32.34
Hammer
1 Amy Sene (Senegal) 65.55; 2 Laetitia Bambara (Burkina Faso) 65.08; 3 Sara Saad Ben (Tunisia) 60.75; 4 Rana Ahmed Taha (Egypt) 50.70; 5 Linda Oseso (Kenya) 58.07; 6 Zouina Bouzebra (Algeria) 57.31; 7 Effua Ampadu (Ghana) 54.75; 8 Annemie Smith (South Africa) 52.65
4x100m Relay
1 NIGERIA (Christy Udoh, Gloria Asunmu, Oludamola osayomi, Lawretta Ozoh) 43.21 CR; 2 GHANA (Rosina Amenebede, FlingsOwusu-Agyapong, Bearice Gyaman, Janet Amponsah) 44.35; 3 IVORY COAST ( Marie Josee Ta Lou, Amandine Affoue, Mirelle Prfaite Gaha, Adeline Gouenon) 44.29; 4 SOUTH AFRICA (Tsholofelo Thipe, Claudia Viljoen, Ansulet Potgieter, Rorisang Rammonye) 45.56; 5 BENIN (Charlenne Adjele, Benjamine Padonou, rachidatou Zounon, Souliatou Saka) 47.28; 6 MALI (Aminata Djegue Diakite, Safiatou Sissoko, Kadia Dembele, Rahamaou Drame) 48.67

MEDAL TABLE (As at end of Day Three)
COUNTRY GOLD SILVER BRONZE
South Africa 4 7 5
Kenya 4 6 3
Nigeria 4 3 2
Senegal 3 1 1
Tunisia 2 1 2
Botswana 2 0 0
Gabon 1 0 0
Madagascar 1 0 0
Seychelles 1 0 0
Algeria 1 2 1
Morocco 1 0 1
Egypt 0 3 1
Burkina Faso 0 1 0
Ivory Coast 0 0 3
Ethiopia 0 0 2
Ghana 0 0 2
Mauritius 0 0 1
Uganda 0 0 1

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.