South Africa’s Semenya steals limelight at Africa Junior Championships

South Africa’s Caster Semenya clcoked a career best of 1:56.72 to win the women’s 800m in the fastest time in the world this year at the africa Junior Championships in Bambous Mauritius

2009 AFRICA JUNIOR ATHLETICS CHAMPIONSHIPS, Friday 30 July

Germain Comarmond Stadium

Bambos Mauritius

FULL RESULTS

NOTE

WLC denotes World Leading Time

CR denotes Africa Junior Championships Record

NR denotes National Record

PB denotes Personal Best

Only result of events that were completed (no heats)

MEN

100m (+0.7)

1 Abdehadi Bouchakour (Algeria) 10.75; 2 Nathaniel Oletu (Nigeria) 10.86; 3 Waide Jooste (South Africa) 10.94; 4 Ethan Floris (South Africa) 10.94; 5 Garik Maureemootoo (Mauritius) 11.15; 6 Gogbeu Kone (cote d’Ivoire) 11.16; 7 Comfort Olugbemi (Nigeria) 11.17  400m

1 Pako Seribe (Botswana) 46.56; 2 Aboila Onakoya (Nigeria) 47.16; 3 Thapelo Ketlogetswe (Botswana) 47.43; 4 Peter Marx (South Africa) 48.28; 5 Elvis Ukale (Nigeria) 48.43; 6 Jannot Hournadi Bacar (Comoros Islands) 48.49; 7 Bouba Boukan Aammou (Cameroon) 48.53; 8 Shun de Jager (South Africa) 49.51 

400m Hurdles

1 Cornel Fredericks (South Africa) 50.05 CR; 2 Amadou N’diaye (Senegal) 52.44; 3 Hardus Maritz (Namibia) 52.61, 4 Neil de Beers (South Africa) 52.65; 5 Faycal Mehdioui (Algeria) 52.79; 6 Mohamed Amine Attou (Algeria) 53.32; 7 William Mbevi (Kenya) 54.61; 8 Shakameta Parmuma Tibape (Kenya) 56.33 

1500m

1 James Magut (Kenya) 3:37.05 CR; 2 Nickson Chepseba (Kenya) 3:37.63; 3 Dawit Wolde Arega (Ethiopia) 3:41.24; 4 Girman Bekle Gebremariam (Ethiopia) 3:42.92; 5 Sami Lafi (Algeria) 3:47.29; 6 Windy Jonas (South Africa) 3:47.76; 7 Abdelhamid Moussaoui (Algeria) 3:48.72; 8 Jerry Motsau (South Africa) 3:53.99; 9 Domingus Moulho (Angola) 4:02.32

3000m Steeplechase

1 Jonathan Muya Ndiku (Kenya ) 8:28.83; 2 Stephen Kiprotich (Kenya) 8:35.97; 3 Legesse Lemesso Lemesso (Ethiopia) 8:39.53; 4 Desta Alemu Mokona (Ethiopia) 8:44.40); 5 Ahmed Khiat (Algeria) 9:37.57; 6 Mohgammed Lamine Mahcene (Algeria) 10:03.05; 7 Lucas Bothabutle (South Africa) 10:35.81

10000m

1 Lelisa Desisa Benti (Ethiopia) 28.46.74; 2 John Cheruiyot (Kenya) 28:47.89; 3 Peter Kimeli (Kenya) 28:53.64; 4 Yetwaale Kende Ademe (Ethiopia) 29:56.95; 5 Ramolefi Motsieloa (Lesotho) 30:45.85; 6 Senzo Nkosi (South Africa) 31:15.92; 7 Emmanuel Gyang Gwom (Nigeria) 32:17.41

 Long Jump

1 Alaeddin Ben Hassine (Tunisia) 7.67 (+2.4); 2 Ali Bouguesba (Algeria) 7.52 (+2.0); 3 Luvo Manyonga (South Africa) 7.49 (+1.6); 4 Dylan Cotter (South Africa) 7.47 (+2.1); 5 Newton Kip’ngeno (Kenya) 7.17 (+0.9); 6 Mungwari Lionel (Zimbabwe) 6.98 (+2.6); 7 Darison Emilien (Mauritius) 6.11 (+1.6)

Triple Jump

1 Ali Boiuguesba (Algeria) 16.16 CR/PB; 2 Newton Kip’ngeno (Kenya) 15.62; 3 Apelele Raskeni (South Africa) 15.53; 4 Emmanuel Mbimbe Titi (Cameroon) 15.14; 5 Boipelo Mothlathlego (South Africa) 15.14; Daren Paul (Mauritius) 14.43Shot Put1 Stephan Brink (South Africa) 17.90; 2 Abddouahat Laggoun (Algeria) 16.38; 3 Victor Akinyemi (Nigeria 15.03; 4 Frank Dannique Elemba (Congo Brazzaville) 14.93; 5 Ronny Bristol (Seychelles) 13.59; 6 Wiseman Makhwanye (Botswana) 12.93 

Hammer

1 Alaa Elaslry (Egypt) 75.59 CR; Jonathan Martin (Mauritius) 42.81; 3 Ian Caree (Mauritius) 31.64

Decathlon

1 Gert Swanepoel (South Africa) 6, 400 points PB/ NR; 2 Willem le Roux (South Africa) 6,359 PB; 3 Eslam Shaaban (Egypt) 6030; 4 Jonathan Caetane (Maurtitius) 5365; 5 Abel  Thesee (Mauritius) 4857  

WOMEN

100m (-2.4)

1 Josephine Omaka (Nigeria) 11.78; 2 Allysa Conley (South Africa) 12.17; 3 Stephanie Guillaume (Mauritius) 12.23; 4 Akinsola Sileola (Nigeria) 12.36; 5 Secre Sery (Cote d’ Ivoire) 12.46; 6 Melissa Wewitt (South Africa) 12.49; 7 Mlalazi Sokhuluhle (Zimbabwe) 12.72; 8 Bamba Maiseta (Burundi) 12.82

400m

1 Folashade Abugan (Nigeria) 52.02 CR; 2 Racheal Nachula (Zambia) 53.34; 3 Sylvie Zimbere (Cameroon) 54.03 PB; 4 Charity Adegoke (Nigeria) 55.13; 5 Mlalazi Sokhuluhle (Zimbabwe) 55.31; 6 Betty Chelangat (Kenya) 55.85 Imbere

100m Hurdles (-1.1)

1 Amaka Ogoegbunam (Nigeria) 14.28; 2 Silvia Panguana (Mozambique) 15.95; 3 Lawretta Ozoh (Nigeria) 16.21

800m

1 Caster Semenya (South Africa) 1:56.72 NR/CR/PB/WLT; 2 Winny Chebet (Kenya) 2:01.36 PB 3 Abebe Aregawi Gebretsadik (Ethiopia) 2:02.17 NR; 4 Tizita Bogale Ashame (Ethiopia) 2:06.66; 5 Faithful Goremusandu (Zimbabwe) 2:09.00; 6 Anuschka Nice (South Africa) 2:11.00; 7 Safa Jemmali (Tunisia) 2:11.82; 8 Sheila Chepkirui (Kenya) 2:12.61

3000m

1 Mercy Cherono (Kenya) 8:54.96; 2 Etenesh Diro Neda (Ethiopia) 9:09.22; 3 Tsaga Gela Reta (Ethiopia) 9:25.31; 4 Valentine Kipketer (Kenya) 9:38.34; 5 Neheng Khatala (Lesotho) 10:18.77; 6 Idah Phorisa (Botswana) 10:20.32

Discus

1 Lindie Liebenberg (South Africa) 43.24; 2 Estelle Louis (Mauritius) 34.93; 3 Aurelie Thesee (Mauritius) 31.04 

MEDAL TABLE 

COUNTRY    GOLD             SILVER                      BRONZE

South Africa   5                      2                      3

Kenya              3                      5                      2

Nigeria            3                      2                      2

Algeria            2                      2                      0

Botswana        1                      0                      1

Egypt              1                      0                      1

Ethiopia           1                      1                      4

Tunisia             1                      0                      0

Mauritius         0                      2                      3

Mozambique   0                      1                      0

Senegal            0                      1                      0

Zambia            0                      1                      0

Cameroon        0                      0                      1

Namibia           0                      0                      1

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.