Nigerian Ogoegbunam completes a hat trick at Africa Junior Championships

Nigerian Amaka Ogoegbunam emerged with three indivdual gold medal from the Africa Junior Track and Field Championships. The championships has produced the next generaltion of African elite athletes with meals spread out among 17 of the 37 participating nations.  

2009 AFRICA JUNIOR ATHLETICS CHAMPIONSHIPS, Sunday 02 August

Germain Comarmond Stadium

Bambous Mauritius

FULL RESULTS

NOTE

WLC denotes World Leading Time

CR denotes Africa Junior Championships Record

NR denotes National Record

PB denotes Personal Best

DNF denotes Did Not Finish

DSQ denotes Disqualified

NM denotes No Measurement

MEN100m (+0.7)

1 Abdehadi Bouchakour (Algeria) 10.75; 2 Nathaniel Oletu (Nigeria) 10.86; 3 Waide Jooste (South Africa) 10.94; 4 Ethan Floris (South Africa) 10.94; 5 Garik Maureemootoo (Mauritius) 11.15; 6 Gogbeu Kone (Cote d’Ivoire) 11.16; 7 Comfort Olugbemi (Nigeria) 11.17

200m (-7.3)

1 Youssouf Mhadjou (Comoro Islands) 22.47; 2 Ayobani Oyebiyi (Nigeria) 22.58; 3 AdeolaREfunsile (Nigeria) 22.66; 4 Patrick Vosloo (South Africa) 22.67; 5 Brent Stevens (South Africa) 22.80; 6 Emmanauel Mbimbe Titi (Cameroon) 23.21; 7 Florent Ravelomanana (Madagascar) 23.41; 8 Baptiste Brasse (Mauritius) 23.55

400m

1 Pako Seribe (Botswana) 46.56; 2 Aboila Onakoya (Nigeria) 47.16; 3 Thapelo Ketlogetswe (Botswana) 47.43; 4 Peter Marx (South Africa) 48.28; 5 Elvis Ukale (Nigeria) 48.43; 6 Jannot Hournadi Bacar (Comoros Islands) 48.49; 7 Bouba Boukan Aammou (Cameroon) 48.53; 8 Shun de Jager (South Africa) 49.51 

110m Hurdles (-3.5)

1 Cornel Fredericks (South Africa) 14.36; 2 Martins Ogieriakhi (Nigeria) 14.42; 3 Hardus Maritz (Namibia) 14.73; 4 Ricardo Suzette (Seychelles) 15.44; 5 Faycal Mehdioui (Algeria) 15.45; 6 Jameson Perrine (Mauritius) 15.48; 7 Kobus Moolman (South Africa) 15.80; 8 Lyes Mokddel (Algeria) DSQ

400m Hurdles

1 Cornel Fredericks (South Africa) 50.05 CR; 2 Amadou N’diaye (Senegal) 52.44; 3 Hardus Maritz (Namibia) 52.61, 4 Neil de Beers (South Africa) 52.65; 5 Faycal Mehdioui (Algeria) 52.79; 6 Mohamed Amine Attou (Algeria) 53.32; 7 William Mbevi (Kenya) 54.61; 8 Shakameta Parmuma Tibape (Kenya) 56.33 

800m

1Mohamed Aman Geleto (Ethiopia) 1:48.82; 2 Nickson Tuwei (Kenya) 1:48.91; 3 David Mutinda (Kenya) 1:49.82; 4 William Mothosola (South Africa) 1:51.44; 5 Zebene Alemayehu Bekele (Ethiopia) 1:51.66; 6 Ratlale Mokone (South Africa) 1:52.00); 7 Daniel Lagamang (Botswana) 1:53.40; 8 Antoine Gakeme (Burundi) 1:55.08

1500m

1 James Magut (Kenya) 3:37.05 CR; 2 Nickson Chepseba (Kenya) 3:37.63; 3 Dawit Wolde Arega (Ethiopia) 3:41.24; 4 Girman Bekle Gebremariam (Ethiopia) 3:42.92; 5 Sami Lafi (Algeria) 3:47.29; 6 Windy Jonas (South Africa) 3:47.76; 7 Abdelhamid Moussaoui (Algeria) 3:48.72; 8 Jerry Motsau (South Africa) 3:53.99; 9 Domingus Moulho (Angola) 4:02.32

3000m Steeplechase

1 Jonathan Muya Ndiku (Kenya ) 8:28.83; 2 Stephen Kiprotich (Kenya) 8:35.97; 3 Legesse Lemesso Lemesso (Ethiopia) 8:39.53; 4 Desta Alemu Mokona (Ethiopia) 8:44.40); 5 Ahmed Khiat (Algeria) 9:37.57; 6 Mohgammed Lamine Mahcene (Algeria) 10:03.05; 7 Lucas Bothabutle (South Africa) 10:35.81

5000m

1 Abera Kuma Lema (Ethiopia) 13:42.53; 2 John Mwangangi (Kenya) 13:42.88; 3 Kennedy kithuka 13:43.94; 4 Ayele Abshero Biza (Ethiopia) 13:44.21; 5 Ezechiel Nizigiyimana (Burundi)13:55.06; 6 Ramolefi Motsieloa (Lesotho) 14:54.39; 7 Joel Monne (South Africa) 15:05.72; 8 Folavio Sehohle (South Africa) 15:07.39

10000m

1 Lelisa Desisa Benti (Ethiopia) 28.46.74; 2 John Cheruiyot (Kenya) 28:47.89; 3 Peter Kimeli (Kenya) 28:53.64; 4 Yetwaale Kende Ademe (Ethiopia) 29:56.95; 5 Ramolefi Motsieloa (Lesotho) 30:45.85; 6 Senzo Nkosi (South Africa) 31:15.92; 7 Emmanuel Gyang Gwom (Nigeria) 32:17.41

Long Jump

1 Alaeddin Ben Hassine (Tunisia) 7.67 (+2.4); 2 Ali Bouguesba (Algeria) 7.52 (+2.0); 3 Luvo Manyonga (South Africa) 7.49 (+1.6); 4 Dylan Cotter (South Africa) 7.47 (+2.1); 5 Newton Kip’ngeno (Kenya) 7.17 (+0.9); 6 Mungwari Lionel (Zimbabwe) 6.98 (+2.6); 7 Darison Emilien (Mauritius) 6.11 (+1.6)

Triple Jump

1 Ali Boiuguesba (Algeria) 16.16 CR/PB; 2 Newton Kip’ngeno (Kenya) 15.62 PB; 3 Apelele Raskeni (South Africa0 15.53; 4 Emmanuel Mbimbe Titi (Cameroon) 15.14; 5 Boipelo Mothlathlego (South Africa) 15.14; Daren Paul (Mauritius) 14.43

High Jump

1 Mohamed Abou Taleb (Egypt) 2.09; 2 Ruan Claasen (South Africa) 2.09; 3 Jose Labiche (Seychelles) 2.02; 4 Brondon Nursimloo (Mauritius) 1.94; 5 Alberto Kunzana (Mozambique) 1.85

Pole Vault

1 Cheyne Rahme (South Africa) 5.30 CR; 2Mohammed Bouhadjer (Algeria 4.35; 3 Yannick Clam (Mauritius) 3.95; 4 Abel Thesee (Mauritius) 3.60; 5 Khaled Aba Hanini (Tunisia) NN

Javelin

1 Ulrich Damon (South Africa) 73.51; 2 Strydom van der wath (Namibia) 67.69; 3 John Phalatswe (Botswana) 60.46; 4 Jean Karl Speville Hort (Mauritius) 52.36

Discus

1 Dewald van Heerden (South Africa) 58.91; 2 Christophe Sophie (Mauritius) 46.02; 3 Abdouahat Laggoiun (Algeria) 43.14; 4 Wiseman Makwanye (Botswana) 38.48; Frank Dannique Elemba (Congo Brazzaville) 36.23

Shot Put

1 Stephan Brink (South Africa) 17.90; 2 Abddouahat Laggoun (Algeria) 16.38; 3 Victor Akinyemi (Nigeria 15.03; 4 Frank Dannique Elemba (Congo Brazzaville) 14.93; 5 Ronny Bristol (Seychelles) 13.59; 6 Wiseman Makhwanye (Botswana) 12.93 

Hammer1 Alaa Elaslry (Egypt) 75.59 CR; Jonathan Martin (Mauritius) 42.81; 3 Ian Caree (Mauritius) 31.64

Decathlon1 Gert Swanepoel (South Africa) 6, 400 points PB/ NR; 2 Willem le Roux (South Africa) 6,359 PB; 3 Eslam Shaaban (Egypt) 6030; 4 Jonathan Caetane (Mauritius) 5365; 5 Abel  Thesee (Mauritius) 4857

4x100m1 NIGERIA (Ayobani Oyebiyi, Abiola Onakoya, Adeola Efunsile, Nathaniel Oletu) 41.17; 2 SOUTH AFRICA(Waide Jootse, Brent Stevens, Patrick Vosloo, Ethan Floris)  41.33; 3 MAURITIUS (Baptiste Brasse, Aldo Lutchmun, Garik Maureemootoo) 42.08; 4 SEYCHELLES (Needy Marie, Leeroy Henriette, Yannick Vidot, Yannick Ernesta) 42.84; 5 COTE D’ IVOIRE (Gogdeu Kone, Claude Nahounou, Penique Ouattara, Isaac Bakoumi) 43.57; 6 ALGERIA (Faycal Mehdioui, Lyces Mokddel, Abdelhadi Bouchakour, Mohamed Amine Attou) DNF

4x400m NIGERIA (Okeudo Jonathan Mmaju, Elvis Ukale, Peter Njoteah, Abiola Onakotya) 3:13.50; SOUTH AFRICA (Shaun de Jager, Cornel Fredericks, Peter Marx, Neil de Beer) 3:13.95; BOTSWANA (Otlaadisa Segosebe, Daniel Lagamang, Pako Seribe, Thapelo Ketlogwetswe) 3:15.08; KENYA ( James Magut, Nickson Tuwei, Nickson Shepseba, David Mutinda) 3:17.95; ETHIOPIA (Mohamed Aman Eeleto, Zebene Alemayehu Bekele, Fikadu Dejene Dabushe, dawit Wolde Arega) 3:21.60; MAURITIUS (Jonathan Bardotier; Kersely Bru, Thierry Duval, Damien Edouard) 3:25.13; SEYCHELLES ( Yannick Ernesta, Needy Marie, Leeroy Henriette, Carlos Marianne) 332.88; CONGO BRAZZAVILLE ( Elie Monga Walukange, Guelord Bwaka Ndonga, Fabrice Tambwe Kimbaji, Yorghenh Emboli Mokulu) 3:32.97

WOMEN

100m (-2.4)

1 Josephine Omaka (Nigeria) 11.78; 2 Allysa Conley (South Africa) 12.17; 3 Stephanie Guillaume (Mauritius) 12.23; 4 Akinsola Sileola (Nigeria) 12.36; 5 Secre Sery (Cote d’ Ivoire) 12.46; 6 Melissa Wewitt (South Africa) 12.49; 7 Mlalazi Sokhuluhle (Zimbabwe) 12.72; 8 Bamba Maiseta (Burundi) 12.82

200m (-2.4)

1 Amaka Ogoegbunam (Nigeria) 25.37; 2 Allysa Conley (South Africa) 25.55; 3 Stephanie Guillaume (Mauritius) 25.63; 4 Elodie Pierrelouis (Mauritius) 25.86; 5 Akinsola Sileola(Nigeria) 26.06; 6 Souliatou Saka (Benin) 26.18; Eleen Etienne (Seychelles) 26.46; 8 Secre Sery (Cote d’ Ivoire) 27.03

400m

1 Folashade Abugan (Nigeria) 52.02 CR; 2 Racheal Nachula (Zambia) 53.34; 3 Sylvie Zimbere (Cameroon) 54.03 PB; 4 Charity Adegoke (Nigeria) 55.13; 5 Mlalazi Sokhuluhle (Zimbabwe) 55.31; 6 Betty Chelangat (Kenya) 55.85 Imbere

100m Hurdles (-1.1)

1 Amaka Ogoegbunam (Nigeria) 14.28; 2 Silvia Panguana (Mozambique) 15.95; 3 Lawretta Ozoh (Nigeria) 16.21

400m Hurdles

1 Amaka Ogoegbunam (Nigeria) 58.45 CR; 2 Bimbo Miel Ayedou (Benin) 1:00.09; 3 Betty Chelangat (Kenya) 1:01.30; 4 Fancy Cherotich (Kenya) 1:06.31; 5 Dorothy Aristide (Mauritius) 1:07.11

800m

1 Caster Semenya (South Africa) 1:56.72 NR/CR/PB/WLT; 2 Winny Chebet (Kenya) 2:01.36 PB 3 Abebe Aregawi Gebretsadik (Ethiopia) 2:02.17 NR; 4 Tizita Bogale Ashame (Ethiopia) 2:06.66; 5 Faithful Goremusandu (Zimbabwe) 2:09.00; 6 Anuschka Nice (South Africa) 2:11.00; 7 Safa Jemmali (Tunisia) 2:11.82; 8 Sheila Chepkirui (Kenya) 2:12.61

1500m

1 Caster Semenya (South Africa) 4:08.01 PB/CR; 2 Kalkidan Gezagne Befrkad (Ethiopia) 4:09.36; 3 Fancy Cherotich (Kenya) 4:17.38; 4 Victoria Chep’ngeno (Kenya) 4:19.98; 5 Sheto Wencha Gemedo (Ethiopia) 4:26.20; 6 Faithful Goremusandu (Zimbabwe) 4:32.82; 7 Idah Phorisa (Botswana) 4:45.18; 8 Marie Chantal Nininahazwe (Burundi) 4:48.39; Neheng Khatala (Lesotho) 4:54.13; Lidzy Bayaram (Mauritius) 5:19.85

3000m

1 Mercy Cherono (Kenya) 8:54.96; 2 Etenesh Diro Neda (Ethiopia) 9:09.22; 3 Tsaga Gela Reta (Ethiopia) 9:25.31; 4 Valentine Kipketer (Kenya) 9:38.34; 5 Neheng Khatala (Lesotho) 10:18.77; 6 Idah Phorisa (Botswana) 10:20.32

3000m Steeplechase

1 Elizabeth Mueni (Kenya) 9:58.55; 2 Almaz Ayona Eba (Ethiopia) 10:03.75; 3 Tsehynesh Tsale Tsenga (Ethiopia) 10:09.00; 4 Purity Cherotich (Kenya) 10:12.35

5000m

1 Genzebe Dibaba Kenini (Ethiopia) 16:11.85; 2 Mercy Cherono (Kenya) 16:12.65; 3 Sule Utura Gedo (Ethiopia) 16:13.09; 4 Jackline Chebii (Kenya) 17:07.43

Long Jump

1 Sangone Kandji (Senegal 5.82 (+2.4); 2 Janet Boniface (Seychelles) 5.78 (+5.4); 3 Ibrahim Blessing (Nigeria) 5.75 (+2.0); 4 Hope Jacobs (Nigeria) 5.66 (+2.7); 5 Sohaila El Gabarouny (Egypt) 5.59; 6 Marie Rodrigue Ngono Zibi (Cameroon) 5.57 (+2.6); 7 Silvia Panguana (Mozambique) 4.86 (+3.3)  

Triple Jump

1 Ibrahim Blessing (Nigeria) 12.89 (+5.2); 2 Janet Boniface (Seychelles) 12.12 (+3.0); 3 Ambre de Falbaire (Mauriitus) 12.00 (+1.1); 4 Sohaila El Gabarouny (Egypt) 11.96 (+4.2); 5 Marie Rodrigue Ngono Zibi (Cameroon) 11.83;  

High Jump

1 Lissa Labiche (Seychelles) 1.69; 2 Wedian Mokhtar (Egypt) 1.55; 3 Emilie Tambanivole (Mauritius) 1.40; 4 Ambre de Falbaire (Mauritius) 1.40

Javelin

1 Tazmin Brits (South Africa) 54.55; 2 Gazelle Bernard (South Africa) 49.54; 3 Jessika Rosun (Mauritius) 44.42; 4 Sihem Marrakechi (Tunisia) 40.77; 5 Rana Taha (Egypt) 29.63

Discus

1 Lindie Liebenberg (South Africa) 43.24; 2 Estelle Louis (Mauritius) 34.93; 3 Aurelie Thesee (Mauritius) 31.04

Shot Put

1 Walaa Attia (Egypt) 14.47; 2 Sihem Marrakechi (Tunisia) 13.97; 3 Zouina Bouzebra (Algeria) 12.84; 4 Estelle Louis (Mauritius) 11.51; Najet Ben Chiha (Tunisia) 10.04

Hammer

1 Rana Taha (Egypt) 57.53 CR; 2 Zouina Bouzebra (Algeria) 54.47; 3 Najet Ben Chiha (Tunisia) 47.92; 4 Samia Boukhalfa (Algeria) 42.51; 5 Melissa Odeur (Mauritius) 34.94; 6 Walla Attia (Egypt) 11.85

Heptathlon

1 Jenna Rima (Mauritius) 4336 points; 2 Wedian Mokhtar (Egypt) 3933; 3 Marine Boulle (Mauritius) 3811

4x100m

1 MAURITIUS (Joanelle Janvier, Elodie Pierrelouis, Stephanie Guillaume, Emilie Tambanivoule) 48.04; 2 CAMEROON ( Giesele Tchoupou Tchoupa, Marie Rodrigue Ngono Zibi, Sylvie Zimbere, Blandin Loise Tsouga Eb,) 48.58; 3 SOUTH AFRICA (Melissa Hewitt, Caster Semenya, Rorisang Rammonye, Allysa Conley,) 48.73; 4 SEYCHELLES ( Eleen Etienne, Lissa Labiche, Alice Khan, Joanne Lou Toy) 48.96; 5 NIGERIA(Amaka Ogoegbunam, Akinsola Sileoa, Josephine Omaka, Folahsade Abugan) DSQ

4x400m

1 NIGERIA (Amaka Ogoegbunam, Charity Adegoke; Chidinma Ogbonna, Folahsade Abugan); 2 KENYA (Shiela Chepkirui, Fancy Cherotich, WinnyChebet, Betty Chelangat); 3 MAURITIUS ( Edlette Espiegle, Stephanie Guillaume; Emile Tambanivoule, Dorothy Aristide); 4 CAMEROON (Marie Rodrigue Ngono Zibi, Blandin Loise Tsouga Eb, Sylvie Zimbere, Giesele Tchoupou Tchoupa); 5 CONGO BRAZZAVILLE (Tantine Mujinga Ngambo; Marina Mpiana Konde; Pangi Fatou Toure, Patience Boyibala Lituka); 6 ETHIOPIA (Tizita Bogale Ashame, Bertukan Feyesa Gemane; Abebe Aregawi Gebretsadik, Woina Wolde Zebiya)  

FINAL MEDAL TABLE 

COUNTRY    GOLD             SILVER                      BRONZE

South Africa   11                    7                      4

Nigeria                        9                      4                      4

Kenya              4                      9                      5                     

Ethiopia           4                      3                      6

Egypt              4                      2                      1

Algeria            2                      4                      2                     

Mauritius         2                      3                      11

Seychelles       1                      2                      1

Tunisia             1                      1                      1

Senegal            1                      1                      0

Botswana        1                      0                      3

Comoros Island        1                      0                      0

Namibia           0                      1                      2

Cameroon        0                      1                      1

Benin               0                      1                      0

Mozambique   0                      1                      0

Zambia            0                      1                      0

One Response to “Nigerian Ogoegbunam completes a hat trick at Africa Junior Championships”

  1. [...] the rest here: African Athletics » Nigerian Ogoegbunam completes a hat trick at … Share and [...]

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.