Results of all Finals at the Africa Junior Championships in Ouagadougou Burkina Faso

Zimbabwean Sprinter Gabriel Mvumvure is 100m and 200m Africa Junior Champion 

Zimbabwean Gabriel Mvumvure is the men’s 100m and 200m Africa Junior Champions

South African spinter Constance Mkenku won the women’s 100m,200m 4×100m gold medallist at the Africa Junior Championships

South African Constance Mkenku women’s 100m, 200m, 4x100m relay gold medallists at the Africa Junior Championships 

Sunday 12 August

AFRICA JUNIOR ATHLETICS CHAMPIONSHIPS

Ouagadougou Burkina Faso 9-12 August 2007

Results of the final of each event and the medal table

CR denotes Championship Record

PB denotes Personal Best

DNF denotes Did Not Finish

DNS denotes Did Not Start

DQ denotes Disqualified

NM denotes No Measurement

NWR denotes No Wind Reading

MEN

100m (-0.3)

1 Gabriel Mvumvure (Zimbabwe) 10.51, 2 Khalide Zougari Idriss (Morocco) 10.71, 3 Kagiso Kumbane (South Africa) 10.75, 4 Galacha Wutere (Ethiopia) 10.86, 5 Saggou Halim (Algeria) 11.09, 6 Misbah Jud Mohamed (Ethiopia) DQ, 7 William Bile (Cote d’ Ivoire) DQ, 8 Emmanuel Mudabduki (Zimbabwe) DQ

200m (-0.2)

1 Gabriel Mvumvure (Zimbabwe) 21.03, 2 Khalid Zougari Idriss (Morocco) 21.25,

3 Kagiso Kumbane (South Africa) 21.50, 4 Sefanyetso Rapula (South Africa) 21.52,

5 Suwaibo Sanneh (Gambia) 21.64, 6 Miswba Jud Mohamed (Ethiopia) 21.82, 7 Eric Goloe (Ghana) 23.45, 8 Gnima Mazawa (Burkina Faso) DNS

400m

1 Julius Kirwa (Kenya) 46.56, 2 Sylvester Kirwa (Kenya) 47.41, 3 Pako Serebi (Botswana) 47.44, 4 Sefanyetso Rapula (South Africa) 48.07,5 Habtamu Abeje (Ethiopia) 48.41, 6 Issah Awudu (Ghana) 48.76, 7 Mamdou Hanne (Mali) 48.81, 8 Nicolao Palanca (Angola) 48.88

110m Hurdles (NWR)

1 Loum Smith (South Africa) 13.98, 2 Taher Abdoul Rahman Idriss (Egypt) 14.23,3 Moussa Dembele (Senegal) 14.36, 4 Andre Storm (South Africa) 14.39, 5 John Kitur (Kenya) 14.50, 6 Mohamed Diarra (Mali) 14.66, 7 Sylvester Cooke Muteti (Kenya) 15.49, 8 Preci Issac (Cote d’Ivoire) 16.62

400m Hurdles

1 John Kitur (Kenya) 52.02, 2 Amine Gounieber (Algeria) 52.20, 3 Tanarat Teklu (Ethiopia) 52.63, 4 Jonck Wickus (South Africa) 53.54, 5 Juan Bloem (South Africa) 54.38, 6 Sylvester Muteti (Kenya) 54.54, 7 Pascal Drabo (Burkina Faso) 54.60, 8 Garda Harouna (Nigeria) 54.91,

800m

1 David Rudisha (Kenya) 1:46.41 CR, 2 Leonard Kibet (Kenya) 1:47.95, 3 Manceur Nadima (Algeria) 1:48.20, 4 Andre Olivier (South Africa) 1:48.52, 5 Keben Demelach (Ethiopia) 1:49.22, 6 Elmando Amine (Morocco) 1:49.45, 7 Majdoup Kamal (Morocco) 1:50.23, 8 Hendrick Warren (South Africa) 1:54.19

1500m

1 Cornelius Ndiwa (Kenya) 3:46.47, 2 Yehalalshel Tadessa (Ethiopia) 3:48.18, 3 Dumisani Hlaselo (South Africa) 3:49.25, 4 Enoch Naniandi (South Africa) 3:49.38

5 Muinde Matheka (Kenya) 3:49.56, 6 Farres Heiki Adam (Libya) 4:04.81, 7 Adam Tamari (Niger) 4:05.46, 8 Jose Compos (Angola) 4:07.64,9 Irenee Assua Yao (Cote d’Ivoire) 4:27.48, 10 Yehalashel Tadessa (Ethiopia) DQ, 11 Pascal Drabo DNS, 12 Filep William (Sudan) DNS, 13 Jean Claude Nakizimana (Burundi) DNS

3000m Steeplechase

1 Abel Mutai (Kenya) 8:29.76, 2 Yacob Jarso (Ethiopia) 8.29.99, 3 Patrick Terer (Kenya) 8:34.59, 4 Legese Lamiso (Ethiopia) 8:47.97, 5 Abdelghni Aitbahmed (Morocco), 9:00.88, 6 Abdellah Bacha (Morocco) 9:15.36, 7 Mathias Dah Sereteno (Benin) 11:01.25, 8 Malaba Tchendo (Togo) DNS, 9 Youssif Idriss (Sudan) DNS

5000m

1 Mathew Kisorio (Kenya) 14:13.25, 2 Degen Gebremeskel (Ethiopia) 14:14.96, 3 Dino Sefir (Ethiopia) 14:15.53, 4 Ezechiel Nisigiyimana (Burundi) 14:27.26, 5 Hicam Elamrani (Morocco) 14:36.98, 6 Moussa Karich (Morocco) 14:51.07, 7 Abel Mutai (Kenya) 14:53.53, 8 Mahamadou Badji (Senegal) 16:15.29, 9 Patrice Lompo (Benin) DNS, 10 Eric Niyonsaba (Burundi) DNS, 11 Yousit Idriss (Sudan) DNS, 12 Romaric Yoro (Benin) DNS

10000m

1 Mathew Kisorio (Kenya) 29:34.96, 2 Humegaw Mesfin (Ethiopia) 30:02.17, 3 Imane Merga (Ethiopia) 30:12.03, 4 Ezechiel Nzigiyimana (Burundi) 30:24.64,5 Phillip Kiprono Koskei (Kenya) 30:48.59,6 Siyabonga Nkonde (South Africa) 31:37.86,7 Romaric Yoro (Benin) 32:39.40, 8 Goswin Adukpo (Ghana) DNS

10000m Walk

1 Maher Ben Hilma (Tunisia) 53:09.98, 2 Amine Djerfaoui (Algeria) 53:10.67, 3 Degu Sore (Ethiopia) 55:13.67, 4 Assanvo Basil Adou (Cote d’Ivoire) 1:09:27.09, 5 Char Kohoury Kouakou (Cote d’Ivoire) 1:11:44.98

Long Jump

1 Keenan Watson (South Africa) 7.79 (+2.1) CR, 2 Ethan Alexander (South Africa) 7.52 (+1.1), 3 Mohammed Yassine Chayeb (Tunisia) 7.44 (+1.1), 4 Larbi Bouraada (Algeria) 7.18 (+0.5), 5 Mama Ebao (Ethiopia) 7.04 (+1.1), 6 Edwin Kemei (Kenya) 6.99 (+1.4)

7 Nettey George (Ghana) 6.95(+0.3) 8 lssane Zongo (Burkina Faso) 6.91 (+1.2), 9 Abdel Hakim Mlaab (Morocco) 6.90 (+1.0), 10 Guy Bertrand Boissi (Senegal 6.87 (+0.9), 11 Mamane Yacouba (Niger) 6.83 (+1.4),12 Fouad Zezzouhi (Algeria) 6.59 (+0.5),13 Galwak Garkot (Ethiopia) 6.53 (+1.8), 14 David Goupeigla (Benin) 6.40 (+1.9),15 Mohammed Diarra (Mali) DNS, 16 Emeka Okou (Nigeria) DNS

Triple Jump

1 Sief Islam Temacini (Algeria) 15.58 (NWR), 2 Edwin Kemei (Kenya) 14.88 (NWR)

3 Mohamed Trabelsi (Tunisia) 14.83 (NWR), 4 Galwak Garkot (Ethiopia) 14.59 (NWR)

5 Fouad Zerrouki (Morocco) 14.49 (NWR), 6 Mohamed Elamar (Libya) 14.19 (NWR)

7 Mohamed Kamboure (Togo) 13.95 (NWR, 8 Nouhoun Fofana (Mali) 13.84 (NWR),

9Younis Mohamed (Sudan) NM, 10 Oumar Bande (Burkina Faso) NM, 11 Bertand Guy Boissy (Senegal) NM

High Jump

1 Samir Lotfy Karim (Egypt) 2.17 CR, 2 Hubert de Beers (South Africa) 2.15, 3 Sean Stone (South Africa) 2.01, 4 Younis Mohamed (Sudan) 2.01, 5 Nettey George (Ghana) 2.01, 6 Clive Chafausipco (Zimbabwe) 1.98, 7 Abdul Mumen Aboud (Libya) 1.92, 8 Gaoussou Traore (Mali) 1.89, 9 Mounirou Dembele (Senegal) 1.83,10 larbi bouraada (Algeria) NM

Pole Vault

1 Karim Mafhoum (Morocco) 4.60, 2 Larbi Bouraada (Algeria) 4.60, 3 Moahssine Cheaouri (Morocco), 4 Mohamed Ghanouf (Tunisia) NM

Javelin

1 Mohamed Ali Kbabou (Tunisia) 71.47, 2 Ferney Kitshoff (South Africa) 69.22,

3 Abdulrahmane El Ehab (Egypt) 65.63, 4 Jean Hendrik Espach (South Africa) 63.67, 5 Antemeh Tamru (Ethiopia) 63.13, 6 Waly Sacko (Mali) 54.54, 7 larbi Bouraba (Algeria) 54.12, 8 Richard Adou Adou (Cote d’Ivoire) 35.83

Discus

1 Victor Hogan (South Africa) 56.65, 2 Jan Hoffman (South Africa) 54.57

3 Becaye Coulibaly (Mali) 42.42, 4 Mehdi Mouaci (Algeria) 39.95, 5 Lucciany Mve (Gabon) 37.72, 6 Romain Houdeladji (Benin) 35.82, 7 Richard Adou Adou (Cote d’ Ivoire) DNS

Shot Put

1 Jan “JP” Hoffman (South Africa) 19.03 CR, 2 Orazio Cremona (South Africa) 17.66

3 Moussa Diarra (Mali) 16.69, 4 Romain Houndelaji (Benin) 15.15, 5 Lucciany Mve (Gabon) 13.31 6 Henri Joel Seka (Cote d’ Ivoire) 9.54

Hammer

1 Hicham Mostaha (Egypt) 66.36 CR, 2 El Ashry Mabd El Hakim (Egypt) 63.51, 3 Clinton Williams (South Africa) 61.51, 4 Jayde Wiggens (South Africa) 60.63

Decathlon

1 Medhdi Mouaci (Algeria) 66.04 points, 2 Nicolas Castor (Mauritius) 6346 points

3 Richard Adou Adou (Cote d’Ivoire) 4893 points, 4 Boir Porquet Goli (Cote d’Ivoire) 4467 points

4x100m

1 South Africa 40.61, 2 Burkina Faso 41.39, 3 Ghana 41.46, 4 Ethiopia 42.26, 5 Algeria 42.31, 6 Senegal 42.36, 7 Cote d’ Ivoire 42.73, 8 Zimbabwe DQ

4×400

1 Kenya 3:09.90, 2 Ghana 3:13.89, 3 South Africa 3:15.38, 4 Mali 3:18.63, 5 Niger 3:20.42, 6 Senegal 3:20.52, 7 Cote d’ Ivoire 3:28.31, 8 Algeria DNS

WOMEN

100m (-1.0)

1 Constance Mkenku (South Africa) 11.65, 2 Sergine Tatia Kouanga (Cameroon) 11.88,   

3 Fadwa Adjili (Morocco) 12.10, 4 Penkadi Traore (Burkina Faso) 12.32, 5 Sarfo Victoria (Ghana) 12.71, 6 Eskanga Appes Laure (Cameroon) 12.72, 7 Paulo Alda (Angola) 12.88, 8 Masseta Bamba (Burkina Faso) DNS

200m (+0.3)

1 Constance Mkenku (South Africa) 23.96, 2 Sergine Tatia Kouanga (Cameroon) 24.42, 3 Souliath Saka (Benin) 24.78, 4 Omer Faiza (Sudan) 24.81, 5 Fadwa Adjili (Morocco) 25.21, 6 Betelhem Shiwatatek (Ethiopia) 25.48, 7 Pamela Jelimo (Kenya) 25.68, 8 Penkadi Traore (Burkina Faso) DNS

400m

1 Pamela Jilimo (Kenya) 54.93, 2 Souliath Saka (Benin) 56.20, 3 Vivian Mills (Ghana) 57.04, 4 Maimouna Yelbi (Burkina Faso) 58.17, 5 Ramatoulaye Gassama (Mali) 58.35, 6 Moussa Salamouttou (Ghana) 58.64, 7 Khumogtenne Ngope (Botswana) 1:00.18, 8 Marie Ange Kokra (Cote d’Ivoire) 1:05.01

100m Hurdles (-1.5)

1 Tete Traore (Burkina Faso) 14.26, 2 Abou El Hassan Salma (Egypt) 14.41, 3 Claudia Winson (South Africa) 14.48,4 Hayat Lambari (Morocco) 14.85, 5 Flora Kabore (Burkina Faso) 14.88, 6 Maimuna Bakayoko (Mali) 15.15, 7 Houda Kahia (Morocco) 15.26, 8 Wenda Theron (South Africa) 15.73

400m Hurdles

1 Faiza Omar (Sudan) 58.59 CR, 2 Hayat Lambarki (Morocco) 59.10, 3 Gnouwere Coulibaly (Burkina Faso) 1:02.70, 4 Aminata Wamini (Burkina Faso) 1:03.37, 5 Viola Sang (Kenya) 1:06.41, 6 Mariah Diakite (Mali) 1:06.51, 7 Mana Yawa Kokou (Togo) 1:06.62, 8 Fatou Sakho (Senegal) 1:06.66

800m

1 Lydia Wafula (Kenya) 2:06.05, 2 Ahalima Hachlaf (Morocco) 2:06.13, 3 Amina Bekhit (Sudan) 2:06.38, 4 Yemechawork Giyon (Ethiopia) 2:10.23, 5 Gezashgen Hunduma (Ethiopia) 2:11.22, 6 Viola Sang (Kenya) 2:11.66,7 Denisse Chadreck Zirigon (Cote d’Ivoire) 2:33.68, 8 Adama Issoufou (Niger) 2:34.25

1500m

1 Emebt Etea (Ethiopia) 4:17.39, 2 Mercy Koskei (Kenya) 4:20.41, 3 Halima Hachlef (Morocco) 4:20.91, 4 Frehiwot Goshu (Ethiopia) 4:21.89, 5 Joyce Chepkurui (Kenya) 4:24.15, 6 Noria Sibanda (South Africa) 4:41.46,7 Mariama Kane (Niger) 5:10.26,

8 Anate Bamouni (Togo) 5:13.05

3000m

1 Emebt Etea (Ethiopia) 9:07.53, 2 Bezeneshe Uregesa (Ethiopia) 9:12.10, 3 Jackline Chebii (Kenya) 9:20.59, 4 Emmy Chepkirui (Kenya) 9:29.69, 5 Nadeche Wirnkar (Cameroon) 10:55.50

3000m steeplechase

1 Mueni Mutai (Kenya) 10:02.46, 2 Beatrice Kiprop (Kenya) 10:10.06, 3 Trihas Gebre (Ethiopia) 10:17.30, 4 Mana Durka (Sudan) 10:24.12, 5 Btissam Guermoulmen (Morocco) 11:04.17, 6 Ashley Schneitler (South Africa) 11:25.78, 7 Vuyo Mabhuse (South Africa) 11.38.79, 8 Nadeche Wirnkar (Cameroon) DNS

5000m

1 Mary Wachira Ngugi (Kenya) 15:50.55 CR, 2 Makida Haruna (Ethiopia) 15:52.17, 3 Pauline Korikwang (Kenya) 15:59.61, 4 Bezeneshe Urgesa (Ethiopia) 16:15.10, 5 Nadeche Wirnkar (Cameroon) 18:47.17, 6 Mana Durka (Sudan) DNS, 7 Gebril Ehsan DNS, 8 Claudine Kwizera (Burundi) DNS

10000m walk

1 Bekashe Aynalem (Ethiopia) 52:53.79, 2 Tegist Bedilu (Ethiopia) 54:17.69, 3 Afef Trabelsi (Tunisia) 55:10.63, 4 Karim Mecherouki (Algeria) 55:58.96, 5 Agnes Krabrou (Cote d’Ivoire) 1:12:49.59

Long Jump

1 Yamina Hjaji (Morocco) 5.97 (+0.3), 2 Christy Coetzee (South Africa) 5.94 (+0.2), 3 Mohamed Enas (Egypt) 5.89 (+0.2), 4 Penkadi Traore (Burkina Faso) 5.61 (+0.4), 5 Cisse Tounkara (Mali) 5.45 (0.0), 6 Worokia Sanou (Burkina Faso) 5.33(-0.1), 7 Madjiguine Sane (Senegal) 5.15 (-0.1), 8 Beatrice Gyamah (Ghana) 4.99 (+0.2)

Triple Jump

1 Yamina Hjaji (Morocco) 12.33 (+0.3), 2 Mahomed Ghardeb Enas (Egypt) 12.32 (-0.5), 3 Worokia Sanou Burkina (Faso) 12.24 (-0.6), 4 Cisse Tounkara (Mali) 11.93 (0.0), 5 Houda Kahia (Morocco) 11.76 (-0.9), 6 Edith Tiendrebeogo (Burkina Faso) 11.66 (-0.2)

7 Madjiguine Sane (Senegal) DNS

High Jump

1 Maraleen Pretorius (South Africa) 1.75, 2 Meryem Ouhbi (Morocco) 1.61, 3 Musah Salamatou Musah (Ghana) 1.55, 4 Musah Salamatou (Ghana) 1.40, 5. Emmnauelle Bagabila (Burkina Faso) 1.40

Javelin

1 Merlize de Klerk (South Africa) 49.18, 2 Abaynesh Sisay (Ethiopia) 41.04, 3 Rose Nacoulma (Burkina Faso) 39.37, 4 Sira Bakayoko (Mali) 35.28, 5 Liliane Kragbe (Cote d’Ivoire) 26.49

Discus

1 Mariam Traore (Mali) 36.50, 2 Ebtehal Aboud (Libya) 36.22, 3 Rose Nacoulma (Burkina Faso) 25.19, 4 Colombe Kouame (Cote d’Ivoire) 24.82, 5 Lilane Frico Kagbe (Cote d’ Ivoire) 23.18

Shot Put

1 Mohamed Atteya Walaa (Egypt) 12.95, 2 Nakani Coulibaly (Mali) 12.95, 3 Frico Lilane Krabe (Cote d’Ivoire) 9.30, 4 Workia Sanou (Burkina Faso) 8.78, 5 Amoin Kouameble (Cote d’Ivoire) 7.97, 6  Aadel Nour (Egypt) 7.87

Hammer

1 Zacharia Noura Abdel (Egypt) 42.84, 2 Ebtechal Aboud (Libya) 16.90, 3 Sounia Halliche (Algeria) 13.03

Heptathlon

1 Katia Amokrane (Algeria) 4316 points, 2 Korotimi Traore (Burkina Faso) 3601 points,

3 Emmanuelle Bagabila (Burkina Faso) 3456 points, 4 Nadege Kouadio (Cote d’Ivoire) 2419 points, 5 Marina Legre (Cote d’Ivoire) 2263 points, 6 Meryem Ouahbi (Morocco) DNF

4x100m

1 South Africa 46.60, 2 Burkina Faso 48.10, 3 Ghana 48.37, 4 Morocco 48.60, 5 Senegal 49.32, 6 Cote d’ Ivoire Disqualified

4×400

1 Kenya 3:49.52, 2 Ghana 3:53.54, 3 Burkina Faso 3:56.24, 4 Ethiopia 4:02.25, 5 Senegal 4:15.16, 6 Cote d’ Ivoire 4:35.95

                                                 MEDAL TABLE

                                GOLD             SILVER          BRONZE

Kenya                          13                    5                      3

South Africa               10                    6                      7

Egypt                          4                      5                      4

Ethiopia                       3                      8                      8

Morocco                      3                      5                      3

Algeria                        3                      3                      2

Tunisia                         2                      0                      3

Zimbabwe                   2                      0                      0

Burkina Faso              1                      3                      6

Mali                             1                      1                      2

Sudan                          1                      0                      1

Ghana                          0                      2                      4

Cameroon                    0                      2                      0

Libya                           0                      2                      0

Benin                           0                      1                      1

Mauritius                     0                      1                      0

Cote d’Ivoire              0                      0                      2

Botswana                    0                      0                      1

Senegal                        0                      0                      1

One Response to “Results of all Finals at the Africa Junior Championships in Ouagadougou Burkina Faso”

  1. Hi…Man i love reading your blog, interesting posts ! it was a great Friday

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.