Setone,Oosthuizen, Cremona sparkle in PE-South Africa

YELLOW PAGES SERIES MEET IN PORT ELIZABETH SOUTH AFRICA

FRIDAY 19 FEBRUARY 2010

FULL RESULTS

NOTE

CGQA denotes Commonwealth Games qualifier A Standard

CGQB denotes Commonwealth Games qualifier B Standard

Only result of events that were completed (no heats)

All Athletes are South African unless otherwise mentioned.

PB denotes Personal Best

MEN

100m A (-0.8)

 1 Leigh Julius 10.61; 2 Thuso Mpuang 10.66; 3 Roscoe Engel 10.77; 4 Isaak van Wyk 10.85; 5 Hitivirue Kaanjuka (Namibia) 10.86; 6 Wade Jooste 10.86; Thabo Mathibedi 10.98; 8 Euwaldo Jeggels 11.13

100m B (-2.1)

1 Antonio 10.95; 2 Brendon Minnie 11.08; 3 Che Harmse 11.28; 4 Mosito Lehata (Lesotho) 11.34; 5 JP Deschamps 11.55: 6 Christaian Simpson 11.65

200m (-0.1)

1 Thuso Mpuang 21.11; 2 Leigh Julius 21.26; 3 Isaak van Wyk 21.32; 4 Brendon Minnie 21.46; 5 Thabo Mathibedi 21.61; 6 Roscoe Engel 21.66; 7 Wade Jooste 22.01

400m

1 Ofentse Mogawane 46.10; 2 Shane Victor 47.35; 3 Sidwell Mithi 48.42; 4 Jurgen Burger 49.59; 5 Kevin Botha 51.37

One Mile

1 Windy Jonas 4:02.88 PB; 2 Pharsons Magagane 4:04.65 PB; 3 Dean Brummer 4:07.50; 4 Mthombisi Baloyi 4:09.07; 5 Sajeesh Joseph (India) 4:10.34; 6 Marc Buccarazz 4:11.39; 7 Daniel Nghipandulwa (Namibia) 4:19.36; 8 Khayalethu Makalima 4:22.89; 9 Marinus Johnson :25.13; 10 L Mdlugwana 4:34.02; 11 Antonio Seconds 4:35.55; 12 Njongo Baba 4:37.26; 13 Zandisile Mpisane 4:39.44

3000m Steeplechase

1 Edwin Molepo 8:44.59; 2 Thuso Phaswana 8:49.82; 3 Sikhumbuso Seme 9:08.67; 4 X Bongoza 9:13.30; 5 Z. Mabongo 9:20.32; 6 S Honie 9:25.35

5000m

1 Tshamano Setone 13:25.51 PB/CGQB; 2 Elroy Gelant 13:25.88 PB/CGQB; 3 Stephen Mokoka 13:27.22 CGQB; 4 Gladwin Mzazi 13:32.09 PB; 5 Lungisa Mdedelwa 13:32.70 PB; 6 Isaac Mbuyaze 13: 35.55 PB; 7 Xolisa Tyali 13:43.42 PB; 8 Dumisani Hlaselo 13:48.68 PB; 9 Olebogeng Masire 13:54.10; 10 Boy Soke 13:54.11; 11 Kgosi Tsosane 13:54.46 PB; 12 Ramolefi Motsieloa (Lesotho) 13:56.65 PB; 13 Rodney Prins 13:58.92 PB; 14 Sibusiso Nzima 13:59.01; 15 Siyabonga Nkonde 14:11.31; 16 Mandisi Mfeketho 14:23.82; 17 Zolani Ngqaqa 14:30.97; 18 Phumzile Sikawuti 14:40.49; 19 Siyabulela Mtsha 14:47.72;20 Sandile Ngunuza 15:05.21; 21 Jobo Khatoane (Lesotho) 15:31.81; 22 Luyanda Tshangana 15:34.85; 23 Bulelani Niwa 15:51.80; 24 Sinisipho Didishe 16:14.76

Long Jump

1 Keenan Watson 7.54 (+2.4); 2 Zaarck Visser 7.41 (+0.4); 3 Jason Karolisin 7.25 (+1.9); 4 Ethan Alexander 7.17 (+0.5); 5 Dylan Cotter 7.07 (+1.5)

Javelin

1 Robert Oosthuizen 82.96 CGQA; 2 Hardus Pienaar 78.84; 3 Ulrich Damon 72.80; 4 Tobie Holtzhausen 69.05; 5 Bernard Crous 67.63

Discus 1 Victor Hogan 58.30; 2 Dean Wattrus 52.96; 3 Dewald van Heerden 52.94; 4 James Sinclair 52.86; 5 Burger Lambrecht 50.72; 6 Russel Tucker 48.79; 7 Swayne Strydom 34.91 

Shot Put

1 Orazio Cremona 19.29 PB; 2 Burger Lambrechts 19.20; 3 Roelie Potgieter 18.76; 4 Janus Robberts 17.72; 5 Dean Wattrus 17.40; 6 Ross Jordaan 17.14; 7 Russel Tucker 15.26

WOMEN

100m (-2.5)

1 Cindy Stewart 12.06; 2 Thandiwe Vilakazi 12.45; 3 Tasquane Hufikie (Namibia) 12.50; 4 Christy Coetzee 12.51; 5 Zaskia Struwig 12.87; 6 Marianka Benadie 13.01; 7 Kehly Gorgonzola 13.63; 8 Nanda Srabani (India) 15.42

200m (+0.2)

1 Cindy Stewart 24.06; 2 Arista Hefer 24.99; 3 Theron Wenda 25.15; 4 Tasquane Hugikie (Namibia) 25.28; 5 Alet van Wyk (25.48; 6 Thandikiwe Vilakazi 25.68; 7 Zaskia Struwig 25.83; 8 Jolanda Loubser 26.50

400m

1 Tjipekapora Herunga (Namibia) 54.49; 2 Alet van Wyk 55.62; 3 Eugenie Wickell 55.63; 4 Lize Steyn 56.10; 5 Wenda Theron 56.12; 6 Lea Steyn 57.63; 7 Carla Jansen 59.34 8 Annica Coetzee 59.70

3000m Steeplechase:

1 Tebogo Masehla 10:10.14; 2 Myrette Filmalter 10:31.51; 3 Nolene Conrad 10:47.01; 4 Christine Kalmer 11:01.17; 5 Densiny Titus 11:44.27

5000m

1 Lebo Phalula 15:48.45; 2 Lebogang Phalula 16:06.14; 3 Irvette van Blerk 16:26.13; 4 Ntombesintu Ntshiliza 16:37.30; 5 Ronel Thomas 16:46.82; 6 Catherine Skosana 16:57.30; 7 Marelise Retief 17:04.25; 8 Deliwe Nyanga 18:06.17

Long Jump

1 Janice Joseph 6.21 (-0.7); 2 Patience Ntshingila 5.97 (-0.8); 3 Delia Smit 5.68 (-1.0); 4 Monja Goosen 5.65 (-1.0); 5 Christy Coetzee 5.61 (-0.4); 6 Seloane Tsoaeli (Lesotho) 5.44 (-0.7); 7 Rochelle van der Merwe (+0.5) 5.31; Aiden Battison 5.10 (-0.7)

Pole Vault

1 Deone Joubert 3.70; 2 Ikuko-Nishikori 3.70; 3 Eva Thornton 3.55; 4 Monique Janse van Noordwyk 3.40;  5 Jeannie van Dyk 3.25; 6 Mandi Maritz 3.10

Discus

1 Elizna Naude 60.94 CGQB; 2 Maryke Oberholzer 52.92; 3 Simone Meyer 47.48; 4 Ischke Senekal 42.78 5 Layla Campher 37.65

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.