Egyptian Magdy sets African Junior record-Day Two African Junior champs

Mohammd Hamza Magdy set an an africa Junior record in shot Put. he also won th event two years ago at the inaugural African Youth Championships in Warri Nigeria

Mohammd Hamza Magdy set an an African Junior Shot put record at th African Junior Championships in Addis Ababa Ethiopia on Friday (05 March). He also won the event two years ago at the inaugural African Youth Championships in Warri Nigeria

Egyptian shot putter Mohamed Hamza Magdy set an Africa junior record on Day Two at the African Junior Championship in Addis Ababa Ethiopia on Friday (06 March).
Magdy took the lead in the shot put contest with a second round championship record of 19.87m. He improved his mark in the fourth round to 20.32m.
It was with his final throw of 20.66m that Magdy set the first African junior record of this championship. Both previous records were held by fellow Egyptians.
Ahmed Hassan set the previous championship record of 19.59m in Mauritius in 2013. While Abudi Mostafa El Moaty’s African mark of 20.42m in Cairo had stood since 2006.
Two year ago Magdy prevailed in this event with a heave of 20.17 at the inaugural Africa Youth Championships in Warri Nigeria.

Divine Oduduru won the men's 100m. He is among four Nigerians gold mdal winners on the second day of the championship

Divin Oduduru won the men’s 100m. He is among four Nigerians gold medal winners on the second day of the championship

Defending champions Nigeria rose to the top of the medal table as their athletes bagged four of the 12 gold medals awarded on the day. In the women’s contest Ese Brume (triple jump), Olowatosin Adeloye (400m) and Ayomide Oluwatobi Amusan (100m hurdles) each clinched a gold medal. While world junior 200m silver medalist Divine Oduduru won the men’s 100m.

JoshuaCheptegei Ugandan World junior 10000m champions Joshua Cheptegei won the 10000m

In the last event of the day, Uganda’s world junior 10000m champion Joshua Cheptegei weathered a spirited challenge from Kenyan Davis Kiplagat to win the race. Cheptegei clocked 29:58.70 to Kiplagat’s 29:59.32.
Earlier on Botswana’s World Youth Games silver medalist Karabo Sibanda claimed victory in the on lap race in 46.33 seconds. South Africans Larry Lombaard and Tamzyn Thomas were victorious in the men’s 400m hurdles and women’s 100m respectively.
Ethiopian Chaltu Regasa Shumi won the women’s 800m as Kenyan Anthony Kiptoo and Egypt’s Ismail Tarek Ahmed prevailed in men’s 1500m and hammer throw respectively.
RESULTS AS AT END OF DAY TWO FRIDAY 06 MARCH
Note
Results include only those who complete the final in their event.
AJR denotes Africa Junior record
CR denotes Championships record
PB denotes Personal Best
DQ denotes Disqualified.
MEN
100m (-1.1)
1 Divine Oduduru (Nigeria) 10.44; 2 Arthur Gue Cisse (Ivory Coast) 10.63; 3 Sydney Siame (Zambia) 10.77; 4 Abdusetar Kereta Kemal (Ethiopia) 10.84; 5 Darren de bruin (South Africa) 10.86; 6 Mngomezulu Mzamo (Swaziland) 10.90; 7 Ebrima Camara (Gambia) 10.91; 8 Dyland Sicobo (Seychelles) 11.04
400m
1 Karabo Sibanda (Botswana) 46.33; 2 Alexander Sampao (Kenya) 46.54; 3 Adekunle Rilwan Fasasi (Nigeria) 46.84; 4 Kenenisa Haliu Bali (Ethiopia) 46.89; 5 Adewale Adeyemi Sikiru (Nigeria) 47.32; 6 Gilles Anthony Afoumba (Republic of Congo) 47.77; 7 Haji Turie Beker (Ethiopia) 51.06; Leungo Scotch (Botswana) DQ
400m Hurdles
1 Larry Lombaard (South Africa) 51.80; 2 Abebe Robi Chala (Ethiopia) 52.13; 3 Avotrin Rakotoarimiandry (Madagascar) 53.29; 4 Timothy Emoghene (Nigeria) 53.67; 5 Agumas Almayhu Tarekegn (Ethiopia) 53.98; 6 Stephen Kipkoech (Kenya) 55.43; 8 Ned Azemia (Seychelles) 55.84
1500m
1 Anthony Kiptoo (Kenya) 3:43.98; 2 Gilbert Kwemoi (Kenya) 3:44.59; 3 Chala Regasa Ketema (Ethiopia) 3:44.92; 4 Demoz Ayele Bekele (Ethiopia) 3:45.50; 5 Abdiwaiss Mouhyanin (Djibouti) 3:47.07; 6 Nabil Oussama (Morocco) 3:49.47; 7 Mohamed Fozi Ramadan (Djibouti) 3:51.65; 8James Sugira (Rwanda) 3:53.95; 9 Geoffrey Balimumiti (Uganda) 3:55.07;10 Adam Abdlwahab (Sudan) 4:03.72; 11 Mohammed Khamis (Sudan) 4:09.71
3000 Steeplechase
1 Abraham Kibiwot (Kenya) 8:47.43; 2 Wogene Sidamo Wogene (Ethiopia) 8:51.57; 3 Amare Tegegn Halimariam (Ethiopia) 9:01.58; 4 Vincent Kipyego Ruto (Kenya) 9:10.26; 5 Abdalla Yousif (Sudan) 9:37.69; 6 Ibrahin Ismail Mohamed (Djibouti) 9:47.38
10000m
1 Joshua Cheptegei (Uganda) 29:58.70; 2 Davis Kiplagat (Kenya) 29:59.32; 3 Gurmessa Nega Fekansa (Ethiopia) 30:02.38; 4 Mulu Alemne Alem (Ethiopia) 30:12.52; 5 Edwin Kiprotich Lelgut (Kenya) 31:09.55; 6 John Hakizimana (Rwanda) 32:00.09; 7 Jean Marie Myasiro (Rwanda) 32:03.52
Long Jump
1 Mochine Khoua (Morocco) 7.45 (-0.1); 2 Theddus Okpara (Nigeria) 7.44 (+1.5); 3 Yasser Triki (Algeria) 7.39 (+1.4); 4 Hesham Ali Abdelhamid (Egypt 7.27 (0.0); 5 Marouame Aissaoui (Morocco) 7.08 (0.0); 6 Mesfin Mokoene Ababa (Ethiopia) 6.97 (+1.0); 7 Barnabas Jinoli Solomon (Ethiopia) 6.95 (+1.5);8 Fredy Oyono Oyono (Cameroon) 6.27 (0.0); 9 Mohamed Ashraf (Egypt) 6.13 (+0.9); 10 Kado Mphale (Botswana) 4.01 (+1.3)
Shot Put
1 Mohamed Hamza Magdy (Egypt) 20.66 PB/AJR/CR; 2 Shehab Abdeaziz (Egypt) 18.43; 3 Jason van Rooyan (South Africa) 17.73; 4 Zegeye Lencha Moga (Ethiopia) 16.58; 5 Johan Scholtz (South Africa) 15.79; 6 Commissioner Melaku (Ethiopia) 15.74; 7 Bachir Lambarki (Morocco) 14.99; 8 Last Chooda (Botswana) 11.80
Hammer
1 Ismail Tarek Ahmed (Egypt) 74.46; 2 Makhete Tshepang (South Africa) 74.28; 3 Hassar Abdellah (Morocco) 67.64; 4 Alan Cumming (South Africa) 66.68; 5 AbdelKarim Sobhy Karim (Egypt) 62.71
WOMEN
100m (-1.4)
1 Tamzyn Thomas (South African) 11.69; 2 Aniekeme Alphonsus (Nigeria) 11.83; 3 Ese Brume (Nigeria) 11.86; 4 Simone du Plooy (South Africa) 12.28; 5 Maboundou Kone (Ivory Coast) 12.44; 6 Basant Asw Mohammed (Egypt) 12.50; 7 Fayo Frew (Ethiopia) 12.54; 8 Suzanne de Sienne Toti (Ivory Coast) 12.56
100 Hurdles (-3.0)
1 Ayomide Oluwatobi Amusan (Nigeria) 14.26; 2 Lina GaberAhmedAmr (Egypt) 14.48; 3 Temidayo Osinbanjo (Nigeria) 14.58; 4 Mihret Weldegerogis (Ethiopia) 15.46; 5 Safa Osman (Sudan) 18.40
400m
1 Olowatosin Adeloye (Nigeria) 54.09; 2 Esther Asamu (Nigeria) 55.11; 3 Tegest Yuma Tamangnu (Ethiopia) 55.24; 4 Nima Suraj Sefa (Ethiopia) 55.84; 5 Mariette Agbety (Benin) 58.23; 6 Nafy Naty Mane (Senegal) 59.33; 7 Galefele Moroko (Botswana) 1:00.16
800m
1 Chaltu Regasa Shumi (Ethiopia) 2:09.20; 2 Kore Nagaho Tola (Ethiopia) 2:09.61; 3 Susan Aneno (Uganda) 2:11.73; 4 Betty Chepkemoi (Kenya) 2:14.66; 5 Nafuma Eglay Nalyanya (Kenya) 2:18.72; 6 Esther Chebet (Uganda) 2:22.70
3000m
1 Medina Nigussie Beriso (Ethiopia) 9:31.37; 2 Suru Galchu Bulo (Ethiopia) 9:34.48; 3 Felis Sandra Chebet (Kenya) 9:38.60; 4 Salomen Rukundo Nyira (Rwanda) 10:02.83; 5 Jackline Chepkoech (Kenya) 10:10.74; 6 Francine Niyomwungere (Burundi); 10:17.44; 7 Carine Tatah (Cameroon) 11:20.67
Triple Jump
1 Brume Ese (Nigeria) 13.16 (+1.4); 2 Esraa Samir Owis Mohamed (Egypt) 13.04 (-0.5) 3 Zinzi Chabangu (South Africa) 13.03 (+1.0); 4 Nybolo Aga Uguda (Ethiopia) 12.59 (-0.3); 5 Kaoitar Selmi (Algeria) 12.43 (+1.5); 6 Uche Brown (Nigeria) 12.40 (-0.4); 7 Salma Ahmed Gamal (Egypt) 12.38 (-0.2); 8 Athina Freminot (Seychelles) 11.80 (+2.4); 9 Nehimiya Bunguzo Mesele (Ethiopia) 11.77 (-0.8); 10 Pasacline Boo (Burkina Faso) 11.73 (+0.9)
Pole vault
1 Louise Sparks Kaytlin (South Africa) 3.40; 2 Klilou Nahid (Morocco) 2.20
Discus
1 Leandri Geel (South Africa) 46.76; 2 Amira Sayed Khaled (Egypt) 44.60; 3 Fatma Eladly Khaled (Egypt) 43.19; 4 Ashly Nieuwenhuyzen (South Africa) 42.87; 5 Debrah Servina (Seychelles) 36.00; 6 Almaz Niguse (Ethiopia) 34.76; 7 Abise Chibsa Bekana (Ethiopia) 33.24; 8 Kelechi Nwanaga (Nigeria) 29.29
MEDAL TABLE AS AT END OF DAY TWO FRIDAY 06 MARCH
COUNTRY GOLD SILVER BRONZE
Nigeria 4 3 4
South Africa 4 1 2
Ethiopia 2 4 4
Egypt 2 4 1
Kenya 2 4 1
Morocco 1 2 1
Uganda 1 0 1
Botswana 1 0 0
Ivory Coast 0 1 0
Algeria 0 0 1
Madagascar 0 0 1
Zambia 0 0 1

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.