Namibian Mayova for World Indoor Championships in Istanbul Turkey


Newly crowned Namibia women’s 100m and 200m champion Globina Mayova is selected for the IAAF World Indoor Championships in Istanbul Turkey.

Globina Mayova clocked 11.83 seconds and 23.78 seconds to win the women’s 100m and 200m respectively at the Bank Windhoek Namibia Senior Track and Field Athletics Championships in Windhoek over the weekend (25-26 February).
The vastly improved Mayova who was a 200m finalist at the 2011 All Africa Games has been selected to represent Namibia at the IAAF World Indoor Championships due in Istanbul Turkey in a fortnight.
NOTE
Results include only the finals in each event
DQ denotes Disqualified
NHR denotes No Height Recorded
NWR denotes No Wind Reading
MEN
100m (0.0)
1 Hitjivirue Kaanjuka 10.39; 2 Dantago Gurirab 10.81; 3 Fred-Cha Pierterse 10.81; 4 Joseph Lundulukeni 11.06; 5 Ismael Tjiramba 11.17; 5 Reinhold Andreas 11.17; 7 Albertus Witrus DQ
200m
1 Hitjivirue Kaanjuka 21.32; 2 Frank Puriza 21.75; 3 Fred-Cha Pieterse 21.77; 4 Basilius Karupu 21.79; 5 Evan Tjiviju 21.84; 6 Hardus Maritz 22.07; 7 Joseph Lundulukeni 22.47; 8 Simon Nakapunda 22.71
400m
1 Basilius Karupu 47.94; 2 Evan Tjiviju 48.13; 3 Armandus Gawaseb 48.51; 4 Frank Puriza 48.82; 5 Johann Shipopyeni 49.75; 6 Simon Nakapunda 50.61; 7 Christof Leonard 50.68
800m
1 Daniel Nghipandula 1:50.53; 2 Johannes Skrywer 1:53.64; 3 Petrus Ruanda 1:54.07; 4 Andreas Tjiyava 1:55.62; 5 Oskar Komeya 1:57.78; 6Rodney Links 2:00.95; 7 Frans Mwatangeyo 2:02.72; 8 Sakaria Shifotoka 2:03.19; 9 Andon Kuutondokwa 2:04.52; 10 Eben Haufiku 2:06.79; 11 Iitaba Mazila 2:06.98
400m Hurdles
1Hardus Maritz 52.36; 2 Eoussso van Vuuren 57.35; 3 David Nuseb 57.39
1500m
1 Daniel Nghipandula 3:48.88; 2 Johannes Skrywer 3:53.71; 3 Oskar Komeya 4:01.08; 4 Andreas Tjiyava 4:08.71; 5 Frans Mwatangeyo 4:17.93; 6 Andon Kuutondokwa 4:24.18; 7 Barnabas Kamandoora 4:31.73
5000m
1 Kristoff Shaanika 15:23.31; 2 Eliaser Uugwana 15:28.11; 3 Simon Shipingana 15:34.92; 4 Pinehas Embashu 16:12.93; 5 Thomas Shitay 16:22.83; 6 Barnadas Kamadoora 16:27.99; 7 Erich Goeieman 16:50.16
Long Jump
1Markus Alerilwe 7.08 (0.0); 2 Benjamin Nenkavu 6.82 (+1.5); 3 Eben Eixab 6.77(+1.4); 4 Cheslin Cloete 6.71 (+0.7); 5 Theodosius Haoseb 6.62 (NWR); 6 Jehro Kwenani 6.59 (0.0); 7 Armando Skrywer 6.53 (+1.4); 8 Albertus Witru 6.44 (-0.4); 9 Gregg Makari 6.18 (-1.0) 10 Elrich Nanub 5.90 (-0.6)
High Jump
1 Wilkau von Lieresu 2.04; 2 Lood de Jager 2.00; 3 Salomon Tuaire 1.90; 4 David Nuseb 1.85; 4 Jethro Kwenani 1.85; 6 Villho Eliaser 1.75; Elrich Manub NHR
Javelin
1 Andries Alberts 45.90; 2 Davis Ndeilenga 42.84;
Discus
1 Pieter Swanepoel 40.96; 2 Jean Grobler 36.96; 3 Wilhelm Radameyer 33.45; 4 Anro Swanepoel 29.96
Shotput
1 Pieter Swanepoel 15.00; 2 Wilhelm Radameyer 12.24; Anro Swanepoel 10.53; 4 David Ndeilenga 8.44
WOMEN
100m (-0.4)
1Globina Mayova 11.83; 2 Merilyn Diamond 12.25; 3 Victori Tjingaaete 12.97; 4 Chrisline Gaes 13.31; 5 Mberiho Kandovazu 13.46, 6 Regina Ntsamba 13.89; 7 Yvonne Geingos 14.10; 8 Bianca Kasiringua 14.59
200m (+0.9)
1Globina Mayova 23.78; 2 Tjipekapora Herunga 24.42; 3 Cornelie Britz 25.25; 4 Silba Tjingaeete 25.97; 5 Ottlie Shiyakela 26.81; 6 Julia Handjene 27.62; 8 Rosalia Haimbondi 28.29
400m
1 Tjipekapora Herunga 53.32; 2 Julia Handjene 58.59; 3 Ottlie Shiyakela 59.52; 4 Salmi Nduuviteko1:09.17; 5 Analisa Kudumo 1:11.35
800m
1 Salmi Nduuviteko 2:15.79;2 Klaudia Moses 2:15.97; 3 Rauna Eelu 2:23.21; 4 Sara Hiemas 2:33.63; 5 Estomi Katjijova 2:37.06; 6 Ester Haitope 2:40.33;7 Analisa Kudumo 2:41.06; 8 Mukendma Liselli 2:48.56
1500m
1 Lavina Haitope 4:36.23; 2 Ndeshimon Ekandjo 4:42.96 ; 3Ndapan Nghinuanye 4:45.30; 4 Klaudia Moses 4:53.74; 5 Theresia Hausiku 4:57.88; 6 Mukendma Liselli 6:24.43
3000m
1 Lavina Haitope 9:57.42; 2 Ndeshimon Ekandjo 10:15.42; 3 Ndapan Nghinuanye 10:44.27: 4 Theresia Hausiku 11:07.01; 5 Dominga Nehmia 12:06.43
Long Jump
1 Cornell Britz 5.34(+0.7); 2 Lylian Klaasman 5.27 (+1.3); 3 Kristien Kruger 5.17 (0.9); Marceline Tom 5.00 (+1.1); 5 Rosalia Haimbodi 4.59 (-0.8); 6 Victori Tjinaete 4.55 (-1.3)
High Jump
1 Abriel Beukes 1.60; 2 Kristien Kruger 1.55; 3 Madelein Kotze 1.50; 4 Lylian Klaasman 1.45; 4 Luthmi Diergaardt 1.45
Javelin
1 Sune Wittmann 42.25; 2 Bianca Kasiringua 23.21; 3 Samantha Januarie 18.93
Discus
1 Charl Engelbrecht 43.71; 2 Leandre van Zyl 30.74; 3 Domenique Otto 30.51
Shot Put
1 Charl Engelbrecht 13.33; 2 Sone Kune 9.70; 3 Sune Wittmann 9.65; 4 Samantha Januarie 9.42; 5 Dale van Wyk 8.47; 6 Leandre van Zyl 8.40

Leave a Reply

You must be logged in to post a comment.